Jak aranżować nasze ogrody z traw?

U niektórych to pytanie budzi wiele obaw, zupełnie niepotrzebnie.
Trawy są roślinami, które z każdym rokiem chcętniej sadzimy we własnych ogrodach. Coraz częściej sięgają po nie także projektanci zieleni. A dzieje się tak z powodu ich ogromnej plastyczności i zdolności adaptowania się w najrozmaitszych warunkach. Oczywiście są i takie, którym biologia dość ściśle określa zadania, ale odrobina znajomości podstawowych gatunków, uchroni nas wszystkich od błędów i pomoże osiągnąć satysfakcjonujący efekt.
Dostępność gatunków traw ozdobnych rokrocznie się rozszerza, wciąż pojawiają się nowe odmiany, które kuszą i wabią kolorystyką, kształtem, kwiatostanami. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, a na pewno jesteśmy w stanie zaproponować Państwu rośliny, które sprostają oczekiwaniom.

Aby wyobrazić/narysować sobie rabatę z udziałem traw ozodobnych, należy zapamiętać kilka podstawowych kwestii:

Trawy mają bardzo szeroki wachlarz zastowowań ze względu na kształty i fakturę liści

trawy o kulistym kształcie - są to rośliny bardzo symetryczne, eleganckie, uporządkowane. Ich przeznaczeniem jest wyrysowanie tzw. pierwszego planu kompozycji (dotyczy to zwłaszcza gatunków i odmian niskich, choć dość znaczą grupę stanowią także trawy wyższej postury). Prym tutaj wiodą m. in. kostrzewy, zarówno niebieskie jak i zielone, czy turzyce.
trawy dywanowe - w tej grupie znajdą się niewysokie gatunki/odmiany porastające rabatę w celu uzyskania efektu kobierca. Jest to alternatywa dla zasypywania rabaty jakimś materiałem (kora, kamienie) bowiem takie dywanowe nasadzenie skutecznie eliminuje problem wrastania chwastów, dając przy tym fajny wizualnie efekt.

Tworząc rabatę, której obwódkę mają stanowić trawy, proponujemy zredukować ilość gatunków/odmian na rzecz ilości sadzonek, bowiem atrakcyjniejszy wizualnie efekt daje posadzenie traw w grupach (w tzw."plamach") lub jako jednolity pas okalający wyższą roślinność, niż upstrzenie jej, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią.
Obie te grupy oferujemy Państwu w naszym sklepie. Można je znaleźć w kategorii traw niskich, których wysokość będzie zamykała się w przedziale do ok. 40 cm i których głównym przeznaczeniem będzie front kompozycji.

trawy kaskadowe - niekwestioną królową traw o pokroju kaskadowym (fontannowym) będzie japońska Hakonechloa macra. Za nią pójdą inne średniowysokie trawy, które z naszych ogrodach będziemy sadzić pojedynczo jako rośliny akcentowe czy też w grupach, po to aby zróżnicować fakturę tworzonej kompozycji.
W naszym sklepie wśród traw średniowysokich znajdziecie Państwo także trawy o innych kształtach (kuliste, stożkowate), nie mniej ich głównym celem będzie zróżnicowanie rabaty zarówno pod kątem wysokości, ponieważ będą to rośliny zdecydowanie drugiego planu. Tutaj możliwe są liczne wariacje kolorystyczne bowiem paskowanych odmian w tej grupie jest wiele, ale też oferujemy gros traw stonowanych w kolorystyce, które posłużą jako tło niższym roślinom.
trawy wertykalne - ich głównym zadaniem jest wyniesienie kompozycji, przejęcie jej punktu ciężkości albo zupełnie dla odmiany, stworzenie szpaleru, np. na tło dla pozostałych roślin naszej rabaty. Trawy kolumnowe zazyczaj należą do grupy traw wysokich. Spośród odmian miskanta chińskiego znajdziemy wiele odmian o bardzo kolumnowej sylwetce, ale sztandarowym przykładem niech będzie zielono listna odmiana trzcinnika - Karl Förster - trawa, którą bardzo polubili nasi klienci i którą często polecamy z racji wczesnego startu i szybkiego tempa wzrostu. Listę traw o wertykalnym pokroju zamyka miskant olbrzymi, po którego ochoczo sięgają klienci poszukujący alternatywy dla tuj i jałowców.
trawy o nieregularnym kształcie - w tej grupie panuje dosłowny misz-masz bowiem znajdują się tu gatunki rozłogowe, których przeznaczeniem są nasadzenia łanowe. Główne ich walory wizualne to gęstość i masa. Klienci naszego sklepu znajdą je w grupie traw ekspansywnych, które szczególnie rekomendujemy do kompozycji pojemnikowych z racji uzyskania szybkiego efektu i dobrego zimowania oraz nasadzeń na dużych powierzchniach, chyba, że będę ona sadzone w ogranicznikach. To właśnie w tej grupie dostępny jest miskant cukrowy owiany złą sławą za swą ekspansywną naturę oraz żywotność.
Trawy ozdobne są bardzo zróżnicowane ze względu na wysokość. Bez najmniejszego problemu znajdziemy gatunki/odmiany o bardzo niskim wzroście, np. z przeznaczeniem na skalniaki czy obwódkę rabaty jak również solitery, które samych swoim wzrostem są w stanie przyciągnąć uwagę innych. Szeroka gama traw średniowysokich pozwala na przygotowanie zestawu atrakcyjnego pod każdym kątem, zarówno biorąc pod uwagą kolorystykę, fakturę, ja i czas atrakcyjności. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna i pozwala uniknąć błędu połączenia w jedną kompozycję np. traw późno rozpoczynających wzrost i najatrakcyjniejszych w okresie letnim.
Trawy dodają kompozycjom ulotności, wnoszą lekkość, pierzastość. Rozmywają i łagodzą mocne kształty, wprowadzają zmienne akcenty kolorystyczne. Pozwalają tworzyć kompozycje dynamiczne, zmienne, a przy tym pozostają atrakcyjne także przez zimę. Ale są i trawy o bardziej ciężkim wyglądzie - masywne, wysokie - doskonale nadające się na przegrody, wysłony czy tło dla innych roślin.
Reasumując - korzystając z tak szerokiego zasobu traw, które dla Państwo przygotowaliśmy, możecie w swoich ogrodach wyczarować każdy kształt, wymiar i kolor, i nie zależy to od dostępu do roślin, ale wyłącznie Państwa inwencji i odwagi.